<< Previous Year Current Year: 2020-2021 Next Year
District Governor
 

District Governor

 

Committees

Committees
 
 
 
District Executives
 

District Trainer

 
 

Vice District Trainer (UG)

 
member Name Info ImgJulie Musoke
member photo
Vice District Trainer (UG)
 
 
 

Vice District Trainer (TZ)

 
 

District Executive Secretary

 
member Name Info ImgJuliet Kyokunda
member photo
District Executive Secretary
 
 
 

Vice District Executive Secretary

 
member Name Info ImgAdeline Rutabanzibwa
member photo
Vice District Executive Secretary
 
 
 

District Treasurer

 
 

District Strategic Planning Chair (UG)

 
member Name Info ImgJohn Magezi-Ndamira
member photo
District Strategic Planning Chair (UG)
 
 
 

District Strategic Planning Vice Chair (TZ)

 
member Name Info ImgYoung Kimaro
member photo
District Strategic Planning Vice Chair (TZ)
 
 
 

District PIME Chair

 
 

District PIME Vice Chair ( UG)

 
member Name Info ImgRebecca Mutaawe
member photo
District PIME Vice Chair ( UG)
 
 
 
 

Country Vice Chair (UG)

 
 

Country Chair (TZ)

 
member Name Info ImgAdolf Olomi
member photo
Country Chair (TZ)
 
 
 

Country Vice Chair (TZ)

 
 

District International Service Chair

 
 

District International Service Vice Chair (UG)

 
member Name Info ImgSarah Odongo
member photo
District International Service Vice Chair (UG)
 
 
 

Public Image Chair (UG)

 
 

Public Image Vice Chair (TZ)

 
 

District Membership Growth and Development (TZ)

 
member Name Info ImgYoung Kimaro
member photo
District Membership Growth and Development (TZ)
 
 
 

District Membership Chair (UG)

 
member Name Info ImgRonald Kawaddwa
member photo
District Membership Chair (UG)
 
 

Committees

Committees
 
 
 

District Corporate Engagement Chair (UG)

 
member Name Info ImgDaniel Lubogo
member photo
District Corporate Engagement Chair (UG)
 
 
 

District Rotary Foundation Chair (UG)

 
member Name Info ImgBob Nsibirwa
member photo
District Rotary Foundation Chair (UG)
 
 
 

District Grants Chair

 
 

District Stewardship Chair (UG)

 
member Name Info ImgRobinah Lutaaya
member photo
District Stewardship Chair (UG)
 
 
 

District Qualification Vice Chair (UG)

 
member Name Info ImgSydney Nsubuga
member photo
District Qualification Vice Chair (UG)
 
 
 

District Qualification Vice Chair (Tz)

 
member Name Info ImgVinoo Somaiya
member photo
District Qualification Vice Chair (Tz)
 
 
 

District TRF Fundraising / Annual Fund Chair (UG)

 
member Name Info ImgDeo Kalikumutima
member photo
District TRF Fundraising / Annual Fund Chair (UG)
 
 
 

District TRF Fundraising / Annual Fund Chair (TZ)

 
member Name Info ImgMary Anne Mugo
member photo
District TRF Fundraising / Annual Fund Chair (TZ)
 
 
 

Paul Harris Society Coordinator Chair (UG)

 
member Name Info ImgDeo Kalikumutima
member photo
Paul Harris Society Coordinator Chair (UG)
 
 
 

District TRF Polio Plus Sub-Committee Chair (UG)

 
member Name Info ImgRachael Lubowa
member photo
District TRF Polio Plus Sub-Committee Chair (UG)
 
 
 

District TRF Polio Plus Sub-Committee Chair (TZ)

 
member Name Info ImgVenance Mushi
member photo
District TRF Polio Plus Sub-Committee Chair (TZ)
 
 
 

Inter Country Committee (ICC) Chair (UG)

 
member Name Info ImgFrancisco Ssemwanga
member photo
Inter Country Committee (ICC) Chair (UG)
 
 
 

Inter Country Committee (ICC) Chair (TZ)

 
member Name Info ImgHarish Bhatt
member photo
Inter Country Committee (ICC) Chair (TZ)
 
 
 

District Youth Service Committee Chair (UG)

 
member Name Info ImgRonald Mulindwa
member photo
District Youth Service Committee Chair (UG)
 
 

Committees

Committees
 
 
 

96th DCA Team Chair (UG)

 
 

96th DCA Team Deputy (UG)

 
 

Country Programmes Coordinator Chair (UG)

 
member Name Info ImgDaniel Lubogo
member photo
Country Programmes Coordinator Chair (UG)
 
 
 

RI - USAID PROJECT Committee Chair (UG)

 
member Name Info ImgJohn Magezi-Ndamira
member photo
RI - USAID PROJECT Committee Chair (UG)
 
 
 

District WASH and Health Concerns Chair (TZ)

 
member Name Info ImgAmon William
member photo
District WASH and Health Concerns Chair (TZ)
 
 
 

District RCC Vice Chair (TZ)

 
member Name Info ImgLucy Vrontamitis
member photo
District RCC Vice Chair (TZ)
 
 
 

Rotary Friendship Committee Chair (UG)

 
 

Community Service Chair

 
 

Rotary Fellowships Chair

 
 

On to Taipei Chair (UG)

 
 

District Strategic Risk Management(M&E)

 
member Name Info ImgIsaac Sebuliba
member photo
District Strategic Risk Management(M&E)
 
 
 

Country Fund Coordinator(UG)

 
 

Country Fund Coordinator(TZ)

 
member Name Info ImgPawan Asher
member photo
Country Fund Coordinator(TZ)
 
 
 

Rotary Home Chair

 
 

Fitness and Nutrition (FAN) Campaign Chair

 
member Name Info ImgMebra Lwabaayi
member photo
Fitness and Nutrition (FAN) Campaign Chair
 
 
 

Immediate Past District Governor

 
member Name Info ImgXavier Sentamu
member photo
Immediate Past District Governor
 
 
 

Redistricting Chair (Past District Governor)

 
member Name Info ImgFrancis Tusubira
member photo
Redistricting Chair (Past District Governor)
 
 

Committees

Committees
 
 
 
 

Redistricting Vice Chair (Past District Governor)

 
member Name Info ImgJayesh Asher
member photo
Redistricting Vice Chair (Past District Governor)
 
 
 

Advisor Training (Past District Governor)

 
member Name Info ImgHarish Bhatt
member photo
Advisor Training (Past District Governor)
 
 
 

Advisor Training (Past District Governor)

 
member Name Info ImgFrancis Tusubira
member photo
Advisor Training (Past District Governor)
 
 
 

Advisor Training (Past District Governor)

 
member Name Info ImgSharmila Bhatt
member photo
Advisor Training (Past District Governor)
 
 
 

Advisor Fundraising (Past District Governor)

 
member Name Info ImgKenneth Mugisha
member photo
Advisor Fundraising (Past District Governor)
 
 
 

Advisor Strategy (Past District Governor)

 
member Name Info ImgStephen Mwanje
member photo
Advisor Strategy (Past District Governor)
 
 
 

Advisor DCA (Past District Governor)

 
member Name Info ImgEmmanuel Katongole
member photo
Advisor DCA (Past District Governor)
 
 
 

Past District Governor

 
member Name Info ImgJayesh Asher
member photo
Past District Governor
 
 
 
District Officers and Directors
 

DG's News Letter Chair (UG)

 
 

DG's News Letter Vice Chair (TZ)

 
 

District Website Designer Chair (UG)

 
member Name Info ImgMiriam Wegoye
member photo
District Website Designer Chair (UG)
 
 
 

District Website Designer Vice Chair (TZ)

 
member Name Info ImgEric Emmanuel
member photo
District Website Designer Vice Chair (TZ)
 
 
 

District Project Fair (TZ)

 
member Name Info ImgJayesh Asher
member photo
District Project Fair (TZ)
 
 
 

District Project Fair (UG)

 
 

Country Fund Coordinator (UG)

 
 

Country Fund Coordinator (TZ)

 
member Name Info ImgPawan Asher
member photo
Country Fund Coordinator (TZ)
 
 
 

Country Grants Officer (TZ)

 
 

Country Grants Officer (UG)

 
 

Rotary Peace Centre/ Fellowships/ Scholarships

 
member Name Info ImgAnne Nkutu
member photo
Rotary Peace Centre/ Fellowships/ Scholarships
 
 
 

Chair Interact(UG)

 
 

Youth Protection

 
 

DCA Treasurer

 
 

DCA on to Munyonyo

 
 

Rotary Vijana Poa (UG)

 
 

Rotary Mission Green Promoter (UG)

 
member Name Info ImgKenneth Mugisha
member photo
Rotary Mission Green Promoter (UG)
 
 
 

Rotary Mission Green Promoter (TZ)

 
 

District Gift of Life Chair Promoter (UG)

 
member Name Info ImgDavid Minja
member photo
District Gift of Life Chair Promoter (UG)
 
 
 

Rotary Family Health Days (UG)

 
member Name Info ImgJj Ssebukulu
member photo
Rotary Family Health Days (UG)
 
 
 

Rotary Family Health Days (TZ)

 
 

Rotary Cancer Run Programme (UG)

 
member Name Info ImgStephen Mwanje
member photo
Rotary Cancer Run Programme (UG)
 
 
 

Dar Marathom Promoter (TZ)

 
 

Rotary Blood Bank Promoter (UG)

 
member Name Info ImgEmmanuel Katongole
member photo
Rotary Blood Bank Promoter (UG)
 
 
 

District Education and Literacy Officer (UG)

 
member Name Info ImgVincent Matovu
member photo
District Education and Literacy Officer (UG)
 
 
 

District Education and Literacy Officer (TZ)

 
member Name Info ImgFarhat Lane
member photo
District Education and Literacy Officer (TZ)
 
 
 

Rotary International USAID Project

 
 

Country Grants Co-Chair (TZ)

 
 

Rotary Community Corp RCC (UG)

 
member Name Info ImgGeorge William Ssozi
member photo
Rotary Community Corp RCC (UG)
 
 
 

Rotary Community Corp RCC (TZ)

 
member Name Info ImgJackie Brice-Bennett
member photo
Rotary Community Corp RCC (TZ)
 
 
 

Rotary Friendship exchange

 
 

Events Planner

 
 
Assistant/Area Governors
 

Kampala 1: (Ntinda Metro, Gaba, Kajjansi, Makindye

 
member Name Info ImgChristine Kawooya
member photo
Kampala 1: (Ntinda Metro, Gaba, Kajjansi, Makindye
 
 
 

Kampala 2: (Ntinda, Muyenga, Nsambya,Acacia Sunset

 
member Name Info ImgJocelyn Ekochu
member photo
Kampala 2: (Ntinda, Muyenga, Nsambya,Acacia Sunset
 
 
 

Kampala 3: (K'la North, Natete, Makindye West, Bwe

 
member Name Info ImgHilda Mugoya
member photo
Kampala 3: (K'la North, Natete, Makindye West, Bwe
 
 
 

Kampala 4: (Kasangati, Lubowa, Namasuba, Kampala M

 
member Name Info ImgHarriet Obbo
member photo
Kampala 4: (Kasangati, Lubowa, Namasuba, Kampala M
 
 
 

Kampala 5: (K'la Ssese Islands, Nkumba, Buloba, Mu

 
member Name Info ImgSamuel Mukasa
member photo
Kampala 5: (K'la Ssese Islands, Nkumba, Buloba, Mu
 
 
 

Kampala 6: ( Bugolobi, Kiwatule, Kitante, Seguku)

 
member Name Info ImgNamie Namayanja
member photo
Kampala 6: ( Bugolobi, Kiwatule, Kitante, Seguku)
 
 
 

Kampala 7: (Lugogo Mango Tree, Seeta, Kampala Cent

 
member Name Info ImgFrank Othembi
member photo
Kampala 7: (Lugogo Mango Tree, Seeta, Kampala Cent
 
 
 

Kampala 8: (Nalya, Bugolobi Morning Tide, Kololo,

 
member Name Info ImgSophie Bamwoyeraki
member photo
Kampala 8: (Nalya, Bugolobi Morning Tide, Kololo,
 
 
 

Kampala 9: (K'la South, Kampala Wandegeya, Portbel

 
member Name Info ImgJames Serugo
member photo
Kampala 9: (K'la South, Kampala Wandegeya, Portbel
 
 
 

Kampala 10: (Mengo, Bukoto, Kyengera, Nsangi)

 
member Name Info ImgRtn. Mo Galabuzi
member photo
Kampala 10: (Mengo, Bukoto, Kyengera, Nsangi)
 
 
 

Kampala 11: (Kampala, Bwebajja, Kampala West, Kibu

 
member Name Info ImgIsmael Mukasa
member photo
Kampala 11: (Kampala, Bwebajja, Kampala West, Kibu
 
 
 

Kampala 12: (Najjera, Munyonyo, K'la East, Muyenga

 
member Name Info ImgHenry Luzinda
member photo
Kampala 12: (Najjera, Munyonyo, K'la East, Muyenga
 
 
 

Kampala 13: (Kampala Day Break, Rubaga, Naguru, En

 
member Name Info ImgHarriet Musoke Nakkazi
member photo
Kampala 13: (Kampala Day Break, Rubaga, Naguru, En
 
 
 

Kampala 14: (Inner Wheel Mengo, Inner Wheel Kampal

 
member Name Info ImgJoy Behangaana
member photo
Kampala 14: (Inner Wheel Mengo, Inner Wheel Kampal
 
 
 

Central 1: (Buloba, Mityana, Mubende, Gomba-Kabula

 
member Name Info ImgSYLVIA SSINABULYA
member photo
Central 1: (Buloba, Mityana, Mubende, Gomba-Kabula
 
 
 

Central 2: ( Masaka, Lukaya, Kalangala Ssese)

 
member Name Info ImgFrank Ssekalegga
member photo
Central 2: ( Masaka, Lukaya, Kalangala Ssese)
 
 
 

Eastern 1: ( Jinja, Source of the Nile, Iganga, B

 
member Name Info ImgRosemary Namate
member photo
Eastern 1: ( Jinja, Source of the Nile, Iganga, B
 
 
 

Eastern 2: (Mbale, Tororo, Soroti Central, Kumi, B

 
member Name Info ImgNabifo Wamunga
member photo
Eastern 2: (Mbale, Tororo, Soroti Central, Kumi, B
 
 
 

Western 1: (Mbarara, Rwampara, Mbra East, Bushenyi

 
member Name Info ImgDavid Byamukama
member photo
Western 1: (Mbarara, Rwampara, Mbra East, Bushenyi
 
 
 

Western 2: (Kabale, Ntungamo, Rukungiri, Kihihi,

 
member Name Info ImgAmos Ahimbisibwe
member photo
Western 2: (Kabale, Ntungamo, Rukungiri, Kihihi,
 
 
 

Western 3: (Kabarole, Kasese, Ibanda, Fortportal,

 
member Name Info ImgImmaculate Rhona Ithungu
member photo
Western 3: (Kabarole, Kasese, Ibanda, Fortportal,
 
 
 

Northern 1: (Gulu, Lira, Kitgum, Apac-P)

 
member Name Info ImgGerald Obai
member photo
Northern 1: (Gulu, Lira, Kitgum, Apac-P)
 
 
 

Northern 2: (Arua, Masindi, Kigumba)

 
member Name Info ImgProscovia Arima
member photo
Northern 2: (Arua, Masindi, Kigumba)
 
 
 

Northern 1 (Karagwe / Bukoba), Kagera-P

 
member Name Info ImgGoleth Elias
member photo
Northern 1 (Karagwe / Bukoba), Kagera-P
 
 
 

Northern 2 (Mwanza / Nansio / Igoma)/Geita - P

 
member Name Info ImgMosses Lauwo
member photo
Northern 2 (Mwanza / Nansio / Igoma)/Geita - P
 
 
 

Arusha 2 (Arusha / Golden Sunrise / Usa River, Ma

 
member Name Info ImgArnaud Gahimbare
member photo
Arusha 2 (Arusha / Golden Sunrise / Usa River, Ma
 
 
 

Arusha 3 (Arusha West- P)

 
 

Kili 1 (Hai, Machame, Ng'ambo - P)

 
member Name Info ImgRobert Mafie
member photo
Kili 1 (Hai, Machame, Ng'ambo - P)
 
 
 

Kili 2 (Moshi, Marangu)

 
member Name Info ImgTimothy Massawe
member photo
Kili 2 (Moshi, Marangu)
Hai
 
 
 

Kili 3 (Same, Mwanga, Rombo , Mt.Shenghana-P)

 
member Name Info ImgJackie Brice-Bennett
member photo
Kili 3 (Same, Mwanga, Rombo , Mt.Shenghana-P)
 
 
 

Kili 4 (Kibo, Mamba, Mwika)

 
member Name Info ImgFrancis Selasini
member photo
Kili 4 (Kibo, Mamba, Mwika)
 
 
 

Dar 1 (Dar North, Dar City,Mzizima)

 
 

Dar 2 (Oysterbay,Mlimani, Mbezi)

 
 

Dar 3 (Dar es Salaam, Pugu, Oysterbay -sunset)

 
member Name Info ImgMili Rughani
member photo
Dar 3 (Dar es Salaam, Pugu, Oysterbay -sunset)
 
 
 

Dar 4 (Masaki e-club, Mikocheni, Dar Peninsula )

 
member Name Info ImgGuru Sykes
member photo
Dar 4 (Masaki e-club, Mikocheni, Dar Peninsula )
 
 
 

Coast (Zanzibar/Tanga, Bahari)

 
member Name Info ImgPino Rosiello
member photo
Coast (Zanzibar/Tanga, Bahari)
 
 
 

South 2 (Iringa/Songea)

 
member Name Info Imgwinston Mdegela
member photo
South 2 (Iringa/Songea)
 
 
 

Central (Morogoro Central/Morogoro North/Mwalimu N

 
member Name Info ImgGideon Chibanhila
member photo
Central (Morogoro Central/Morogoro North/Mwalimu N